S P 1 Z C V

Sprawy klubowe:

VLF

Dwa razy w roku uruchamiana jest stacja w Radiostacji Varberg w Grimeton (Szwecja). Stacja uruchamiana jest w dzień Alexandersona oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Stacja wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Transmisja prowadzona jest nadajnikiem (alternatororem) Alexandersona na częstotliwości 17,2 kHz (pasmo akustyczne). Aby odebrać transmisję z tak niskiej częstotliwości konieczne jest zbudowanie konwertera dla radia krótkofalowego lub wzmacniacza pasma akustycznego podłączonego do wejścia mikrofonowego w komputerze. Za odebranie, zdekodowanie wiadomości (alfabet Morce’a) i odesłanie na odpowiedni adres email stacja wysyła okolicznościowe karty QSL.


Ze strony Wikipedii

Opis i historia

Radiostacja została zbudowana w 1923, choć z uwagi na strajki w USA wieże wzniesiono dopiero w 1924. Radiostacja posiada jedyny pracujący do dziś na świecie alternator Alexandersona. Antena zawieszona jest na sześciu 127-metrowych uziemionych masztach stalowych. Do lat 50. XX wieku używana do radiotelegrafii transatlantyckiej, do 1996 zaś, dzięki nowemu nadajnikowi zamontowanemu w 1968 roku, do utrzymywania łączności z okrętami podwodnymi. W 1966 w ośrodku Grimeton zbudowano nowy maszt nadawczy o wysokości 260 metrów, wykorzystywany do nadawania na falach krótkich, ultrakrótkich oraz przekazywania sygnału telewizyjnego.

Obiekt posiada nadajnik zbudowany w technice tranzystorowo-lampowej oraz nadajnik Alexandersona, pracujący na częstotliwości 17,2 kHz (choć skonstruowany został do pracy na częstotliwości około 40 kHz). Oba nadajniki korzystają z tego samego systemu antenowego, chociaż nie pracują jednocześnie. Stary nadajnik jest używany jedynie przy specjalnych okazjach, takich jak dzień Alexandersona i Wigilia Bożego Narodzenia, kiedy to stacja nadaje kilkuminutową transmisję alfabetem Morse’a w tym swój znak SAQ (… .- –.- ) posłuchaj i. Odbiór oficjalnych transmisji potwierdzany jest kartami QSL.

2 czerwca 2004 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Radiostacja posiadała bliźniaczy, lecz większy ośrodek w Polsce, znany jako Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna pod Warszawą, zniszczony przez Niemców w 1945 roku.

Wyszukaj: